داشتن هدف و شناسایی مخاطب چه تاثیری در تدوین استراتژی بازاریابی اینستاگرام دارد؟

داشتن هدف و شناسایی مخاطب چه تاثیری در تدوین استراتژی بازاریابی اینستاگرام دارد؟، احتمالا شما هم درباره بازاریابی اینستاگرام (اینستاگرام مارکتینگ) شنیده باشید. این روزها اینستاگرام محبوب‌ترین شبکه اجتماعی در ایران است و همین موضوع این شبکه اجتماعی را به بستری مناسب برای بازاریابی تبدیل کرده است. در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم چگونه برای بازاریابی اینستاگرام خود یک استراتژی بازاریابی تدوین و طراحی کنید. با ما همراه باشید.

هدف خود را از حضور در اینستاگرام مشخص کنید

قبل از آنکه تولید محتوا برای اینستاگرام را شروع کنید، لازم است یک سوال را از خود بپرسید و جواب دقیقی را برای آن پیدا کنید: چرا در این فضا حضور دارم؟ قطعا جواب این سوال نمی‌تواند چیزی مثل عبارت «چون همه حضور دارند، من هم باید فعالیت کنم!» باشد! موفقیت در اینستاگرام درست مثل کسب مقام در مسابقات دوی ماراتن است. برای رسیدن به اهداف خود در این فضا نیاز به برنامه دقیق، صرف درست انرژی و مدیریت زمان دارید.

اما از طرف دیگر، نمی‌توان یک نسخه واحد را برای همه پیچید. اینکه شما چرا اینستاگرام را برای فعالیت انتخاب کردید، به خودتان بستگی دارد. ممکن است مثل صفحه anthoropolpgie به دنبال معرفی و فروش بیشتر محصولات خود باشید. شاید هم تصمیم بگیرید مثل اکانت  The Blurt Foundation. با استفاده از محتوای سرگرم‌کننده و جالب، آگاهی از برندتان را بیشتر کنید.

مهم نیست در نهایت چه هدفی را در اینستاگرام دنبال می‌کنید. چیزی که اهمیت دارد، مشخص کردن این اهداف در سریع‌ترین زمان ممکن است. این را هم در نظر داشته باشید که لزومی ندارد حتما یک هدف را دنبال کنید. بسیاری از برندها با استفاده از محتواهای مختلف، چندین هدف را به صورت همزمان دنبال می‌کنند.

در نهایت دانستن مقصد آنجایی اهمیت پیدا می‌کند که می‌خواهید وضعیت عملکرد خود را بررسی کنید. بدون هدف احتمالا نمی‌توانید متوجه شوید چه قدر موفق شدید یا در چه مواردی ضعف دارید.

مخاطب هدف خود را بشناسید

یکی دیگر از چیزهایی که قبل از شروع فعالیت در اینستاگرام اهمیت بسیار زیادی دارد، شناخت مخاطبی است که قرار است با انتشار محتوای درست برای او، توجهش را به سمت خود جلب کنید. پس بهتر است پرسونا تدوین کنید. محتوایی را تولید کنید که برای سن، موقعیت جغرافیایی، جنسیت اکثر مخاطبان، درآمد، انگیزه‌ها و نقاط مشترکشان مناسب باشد.

نمی‌دانید از کجا برای شناسایی مخاطب هدف خود شروع کنید؟ خب می‌توانید از کارهایی ساده مثل چک کردن هشتگ‌های مرتبط با کارتان تعیین مخاطب هدف را آغاز کنید. ببینید چه کسانی از این هشتگ‌ها استفاده می‌کنند و مخاطبان این هشتگ‌ها چه کسانی هستند. همچنین می‌توانید نگاهی به فالوورهای رقبایتان بیاندازید. در اینستاگرام شناختن مخاطب هدف خیلی پیچیده و سخت نخواهد بود.

علاوه بر این موارد، موارد دیگری نیز تأثیرگذارند که ما در مقاله آنالیز رقبا، داشتن تقویم محتوایی، شخصیت استوار و صبر چه نقشی بازاریابی اینستاگرام ما می توانند داشته باشند؟، به آنها پرداخته ایم. با ما همراه باشید.